Lovaglás karámban
Először is azt jegyezd meg, hogy két féle karám van: a körkarám, és a téglalap alakú karám.
A karámban viszonylag könnyű lovagolni, hiszen a ló nem tud kitörni, és követi a karám falát, tehát az irányítás sem nehéz. Igaz, a karámban különböző irányítási feladatokatkell elvégezned: pl. egyszerű kígyóvonal, kiskör, nagykör, átlóváltás stb.
A karámban eredetileg lovakat tereltek össze, és tartottak egy helyen, hogy könnyű legyen őket befogni, de mára van, hogy homokkal szórják fel az alját, és lovaglásra használják.
A ló ösztönösen a karám fala mellett halad, csak akkor meg be középre, amikor utasítod. A téglalap alakú karámban a lovak előszeretettel levágják a sarkokat, tehát nem mennek ki a sarkokig, hanem levágják a kanyart. De ne feledd, hogy te azért ülsz a hátán, hogy irányítsd, tehát ne engedd, hogy leágja a sarkokat!
Ezen kívül te diktáld az iramot! Ne engedd, hogy a ló gyorsabban vagy lassabban menjen a kívánt sebességnél. A gyorsítás nagyon egyszerű, ha helyesen ülsz a nyeregben. (Helyes ülés: lenyomva tartod a sarkaidat, és kihúzod magad, előre nézel, és nem a földet bámulod) Tehát egy kicsit hátrébb csúsztatod a lábadd, de alig észrevehetően, és finoman oldalba bököd a lovat, aki autómatikusan gyorsítani fog.
A lassítás sem nehéz. Csak egész egyszerűen mozgatni kezded a külső szárat, de ne rángasd, csak finoman huzogasd, ezzel rövidíted a lovat, hiszen az rövidebbeket fog lépni.
A fordulás is igen egyszerű. Pl. ha balra szeretnél fordulni, akkor rövidebbre veszed a bal szárat, a jobb szárat a ló nyakához szorítod, ezzel kitámasztva őt, bal lábad a hevederhez zárod, míg jobb lábad hátrébb (heveder mögé), helyezed. Ha mindent jól csinálsz, akkor a ló szabályosan el fog fordulni balra. A Jobbra fordulás ugyanaz, csak minden fordítva működik! Amit a balra fordulásnál a bal lábaddal, illetve kezeddel végeztél, most azt fogja végezni a jobb kezed és lábad.
Megállnod is meg kell, méghozzá szabályosan. Ezt úgy érheted el, hogy szabályosan ülsz a nyeregben, majd rövidíted a szárakat, és egy kicsit hátradőlsz, ezzel a ló hátuljára helyeve a súlypontosat. A szárat közben húzd magad felé, de csak finoman. A ló ettől meg fogállni, mégohzzá szabályosan.
Az elindulás is egyszerű, csak hátrébb helyezed a lábad, és egy kicsit oldalba rúgod a lovat. AZ rögtön elindul lépésbe, további jelzéseidre pedig ügetésbe, illetve vágtába! Ügyelj arra, hogy miközben lábaddal hajtod a lovat, a kezeddel ne fogd vissza (ne húzd a szárat)!
Nos, ezek az alapok, ha ezeket tudod, akkor a többi már csak az éberségeden múlik!
|